PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1289}

Okręt

Das Boot
7,8 47 161
ocen
7,8 10 1 47161
8,1 8
ocen krytyków
Okręt
powrót do forum filmu Okręt

Jak dla mnie Das Boot zjada amerykańskiego "odpowiednika" na śniadanie.

ocenił(a) film na 10
nowekonto

A ,, Karmazynowy przypływ" to połknąć nie może i wyplówa ;)

nowekonto

Polowanie na Czerwony Październik to dobry film, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Mamy tu historię radzieckiego dowódcy okrętu, który wraz z zaufanymi ludźmi postanowił zdradzić i prosić o azyl w USA. Das Boot to też fikcja, ale bardziej prawdziwa - pokazuje misję załogi okrętu podwodnego w czasie II wojny światowej. Karmazynowy przypływ to też niezły film, ale to też taka bajeczka. Jest jeszcze jeden film warty uwagi, tym razem oparty na prawdziwych wydarzeniach. Ten film to K-19

Duch_Puszczy

Na prawdziwych wydarzeniach...
Wytarty slogan , który ma podnieść wartość filmu...Jednak , trzy autentyczne wydarzenia ,skręcone w jedną opowieść , niestety , nie tworzą filmu : "na faktach"...

laguardia

Scenariusz filmu K-19 jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. W czerwcu 1961 r. faktycznie doszło do katastrofy na radzieckim okręcie atomowym.

ocenił(a) film na 10
Duch_Puszczy

Są tysiące filmów opartych na prawdziwych wydarzeniach i nie zmienia to faktu, że to wytarty slogan, a te filmy w żadnej mierze prawdą nie są.
"W czerwcu 1961 r. faktycznie doszło do katastrofy na radzieckim okręcie atomowym." - i na tym prawda się kończy. Choć tak naprawdę to do końca nie wiadomo czy to prawda.

Leszy2

Chyba prawda. Są informacje w różnych źródłach na temat tego okrętu. Zwodowany w 1959, rok później wszedł do służby i w 1990 został wycofany ze służby. Awarie jądrowe i nie tylko. Podobno we flocie radzieckiej/rosyjskiej mówiono o nim Hiroszima. Ponad 20 osób z załogi zmarło w wyniku napromieniowania po awarii reaktora. Nie wiem, czy dzisiaj są jeszcze żyjący marynarze tego okrętu ale ok 15-20 lat temu jeszcze żyli. Chyba nawet coś protestowali i pisali listy do twórców filmu K-19 i do aktorów grających w filmie - coś im nie pasowało/nie zgadzało się.

ocenił(a) film na 10
nowekonto

Jakiego odpowiednika? Dwa inne tematy i czasy aco najważniejsze Das Boat opiera się na książce a sam autor był w Kriegsmarine

ocenił(a) film na 2
nowekonto

Jak dla mnie, ten film zjada tylko sam siebie i czas widza... 3,5h o niezniszczalnej łodzi podwodnej, zaawansowanych systemach naprowadzania bomb głębinowych i Hansie, co to z kablem i kombinerkami naprawia wszystkie systemy w uszkodzonym U-Bootcie. Szalenie to realistyczne... Rozumiem że to 81 rok, ale to żadne usprawiedliwienie. "O jeden most za daleko" nakręcono w 77 roku, i jest genialną produkcją. Naprawdę nie rozumiem zachwytów nad tym "dziełem", nie wspominając o muzyce tzn. jednym motywie przewodnim odtwarzanym w kółko macieju...

ocenił(a) film na 9
Scrach

Co Ty, ten film jest znakomity. Długi, a nie nużący. Muzyka, realizm, klimat, aktorstwo, zdjęcia-wszystko stoi na znakomitym poziomie. Może jedynie zakończenie mało prawdopodobne, ale za to jakie poruszające. Jeden z najlepszych filmów wojennych.

ocenił(a) film na 2
kinoman02

Z pozytywów - podobało mi się to jak zostało ukazane to oczekiwanie i niepewność otoczenia w okręcie, choć raz by w zupełności wystarczyło aby widz mógł to poczuć. Uważam że historia też jest zbyt słaba, żeby mogła się obronić. Bo łódź płynie i czeka na rozkazy, a czasem długo czeka, a zarazem długo płynie...

ocenił(a) film na 9
Scrach

Cóż, każdy ma inny gust (:. Ja też mam filmy, które mi nie podchodzą, a większość je uwielbia.

ocenił(a) film na 2
kinoman02

Rozumiem i szanuję... Jeśli lubisz coś z klasyki kina wojennego, to może polecisz mi jakieś tytuły?

ocenił(a) film na 9
Scrach

Trochę tego jest (:
WIETNAM
Czas Apokalipsy, Pluton, w mniejszym stopniu: Full Metal Jacket, Ofiary Wojny, Byliśmy żołnierzami, Łowca Jeleni
1WŚ
Na Zachodzie bez zmian (obie wersje, ale zwłaszcza ta z 1930), Ścieżki chwały, Doktor Żywago, Lawrence z Arabii, Czas Wojny,1917, od biedy Legiony z ubiegłego roku
Komedie
Jak rozpętałem 2WŚ, CK Dezerterzy, Parszywa dwunastka, Złoto dla zuchwałych, Wielka ucieczka
Holocaust
Pianista, Lista Schindlera
Biografie
Patton, Upadek, Ostatnie dni Pattona, Przełęcz Ocalonych, Hubal
O wojnie w powietrzu i na morzu
Bitwa o Anglię (1969), Tora Tora Tora, Midway (z 1976 i ubiegłego roku), Kamikaze (2013), Dunkierka, Ciemnoniebieski świat, od biedy Niebo w ogniu z 1976 roku
O armii podróżującej w czasie
Final Countdown (1980), Sengoku Jieitai (1979)
Inne
Most na rzece Kwai , Stalingrad (1993), Orzeł wylądował, Tylko dla orłów, Dunkierka, Samowolka
Szeregowiec Ryan (choć wg mnie przereklamowany (: ), Bękarty wojny (choć nie lubię Tarantino, ten film jest ok), Wołyń, Helikopter w ogniu, Furia
Pewnie sporo z nich widziałeś (;

ocenił(a) film na 9
kinoman02

Pewnie o niektórych tytułach zapomniałem, ale lista krótka nie jest (;

ocenił(a) film na 2
kinoman02

Ooo super. Chętnie spojrzę na Hubala, Wielką ucieczkę, Ścieżki chwały, Sengoku Jieitai - ich jeszcze nie widziałem...
Za to ja się odwdzięczę: "I młodzi pozostaną", "Den 12. mann", "Under Sandet", "Bitva za Sevastopol", "Anthropoid", "Night Will Fall" (ostrzegam - bardzo ciężki dokument).
I coś z innej bajki: "Mandariinid", "Entebbe", "A most wanted man"

Dzięki i pozdrowienia!

ocenił(a) film na 9
Scrach

O, z tej listy widziałem tylko Bitwę o Sewastopol i I młodzi pozostaną, trzeba nadrobić.
Dzięki i pozdrawiam (:

kinoman02

Imponująca lista. Widziałem może z połowę, większość wzbudziła podziw i chęć obejrzenia ponownie, zwłaszcza te, gdzie wojna jest ukazana z różnych perspektyw. Zarówno żołnierzy, oficerów, generałów i polityków. Nieszczególnie lubię dramaty jednostek, chyba że macza w tym palce wielki reżyser, jak przy Czasie Apokalipsy. A Szeregowiec Ryan racja, że przereklamowany, dość nawet męczący. Numer jeden w osobistym rankingu nadal Bitwa o Anglię. Robiąc przegląd filmów wojennych ocenianych jak najwyżej przez krytyków i publiczność trudno trafić na wiele pozycji, które by spełniło oczekiwania co do skali i realizmu. Np Full Metal Jacket, czy Parszywa Dwunastka choć bardzo dobre są trochę niedocenione w nagrodach. Także maraton czas zacząć od klasyku Na zachodzie bez zmian :-)

ocenił(a) film na 9
niwrok_2015

Podpisuję się pod tą wypowiedzią (:

Scrach

Nie oglądałem, ale sądzę że na okrętach podwodnych mieli takich Hans'ów, wydaje mi się że kiedyś ludzie byli bardziej "techniczni" niż dzisiaj, dziś mało kto zna budowę radia, nie mówiąc o samodzielnym zbudowaniu radia a wtedy żołnierze budowali radia okopowe.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones